Inteligentná domácnosť
Čítať celý článok
Inteligentná domácnosť
 • 08.08.2020
 • 0
Máte záujem zjednodušiť a uľahčiť si život vo svojej domácnosti? Moderným riešením je takzvaný smarthome, teda inteligentná domácnosť. Vďaka inteligentným inštaláciám dokážete ovládať vykurovanie, osvetlenie, tienenie, chladenie, elektroinštaláciu, vodu, plyn a mnoho ďalšieho ako napríklad zámky na dverách, zavlažovací systém, poprípade kamery. Všetko budete mať pod kontrolou a bez zbytočnej námahy. Nie je to hudba budúcnosti ani vychytávka pre „vyvolených“ S inteligentovou domácnosťou sa dnes nemusíte stretnúť len v sci-fi filmoch či hriešne drahých vilách, ale môžete si ju naplánovať už pri projekte vášho rodinného domu alebo rekonštrukcii domu či bytu. Získate tak riešenie, ktorým ušetríte svoj čas, pretože mnohé veci budú ovládané automaticky za vás, ale presne podľa vašich predstáv. Aké sú výhody inteligentnej domácnosti? Praktickosť smart riešenia ovládania domácnosti znamená komfort a pohodlie pre jeho užívateľa. Zmysel inteligentnej domácnosti tkvie v automatizácii riadenia jednotlivých spomínaných prvkov v domácnosti. To je možné dosiahnuť inteligentnou inštaláciou, teda kabelážou. Nemalou výhodou, ktorá určite hovorí v prospech moderného riešenia ovládania domácnosti je úspora, pretože správnym nastavením je možné ušetriť financie na energiách. To je najlepšie riešiť priamo s odborníkmi a technikmi, ktorí sa prispôsobia vašim požiadavkám a vyberú pre vás najvhodnejšie a najekonomickejšie riešenie. Plusom je tiež zabezpečenie bezpečnosti pri chode domácnosti. Takéto ovládanie vami zvolených prvkov (najmä kúrenie, voda, plyn, osvetlenie, klíma, bezpečnostné prvky a iné) je prispôsobené vašim požiadavkám, ušetrí čas a v konečnom dôsledku uľahčí život. Zvýši Vám tak viac priestoru pre rodinu, zábavu či hobby.
Tlačidlá pre inteligentný dom
Čítať celý článok
Tlačidlá pre inteligentný dom
 • 03.08.2020
 • 0
Tlačidlá pre inteligentný dom alebo smart home je stále viac populárnym riešením bývania. Má svoje neodškriepiteľné výhody v podobe uľahčenia udržiavania chodu domácnosti, zabezpečenie bezpečia, úspory času či financií. Princíp inteligentnej domácnosti a jej ovládania Zmysel inteligentného ovládania jednotlivých prvkov v domácnosti je v tom, aby boli zautomatizované. Riadenie smart home môže byť či už prostredníctvom tlačidiel na stenách alebo najčastejšie cez rozličné aplikácie v telefónoch alebo tabletoch. Tlačidlá pre inteligentný dom Pod kontrolou môžete mať vo svojom dome prakticky všetko. Prioritne ide o osvetlenie, elektrinu, vodu, kúrenie, ale aj klimatizáciu, otváranie vstupných brán, kamerový systém alebo audiovizuálnu techniku. To všetko je riadené centrálne cez rôzne tlačidlá, integrované ovládacie panely, TV, smartphone alebo tablet. Prečo je smart ovládanie tak obľúbené Odpoveď je viac ako jasná. Pomocou jednoduchých krokov a stlačení tých správnych tlačidiel či jednoduchých klikov v aplikácii máte hneď postarané o to, čo potrebujete. Napríklad vypnúť svetlo v celom dome, predhriať si miestnosti v treskúcej zime, vypnúť kúrenie podľa potreby alebo stopnúť zavlažovanie, keď začne pršať. Takto domácnosť značne ušetrí za energie. Smart riešenie má aj svoj nadštandard napríklad v podobe otvorenia brány pri vstupe auta do garáže, zapnutia hudby alebo stlmenia intenzity osvetlenia. Zjednodušenie činnosti v domácnosti, úspora času a financií sú jasné dôvody, prečo je inteligentná domácnosť vyhľadávaným riešením.
Slaboprúdové rozvody
Čítať celý článok
Slaboprúdové rozvody
 • 27.07.2020
 • 0
Kde všade sa slaboprúdové rozvody aplikujú? Ako sa využívajú? Všetko čo potrebujete vedieť o rozdieloch medzi slabo a silnoprúdovými rozvodmi sa dozviete v tomto článku. Na čo sa používajú slaboprúdové rozvody? Hneď v úvode si musíme ujasniť, na čo konkrétne sa slabo prúdové rozvody využívajú. Podobne ako silno prúdové rozvody, tvoria základnú súčasť elektroinštalačných prác. Slaboprúdové rozvody a kabeláž slúžia na prenos dát a informácií. Na rozdiel od silnoprúdových rozvodov, ktoré privádzajú jednofázový a trojfázový prúd od elektrickej prípojky do objektu, pri ktorých ide najmä o káblové vedenia do 22 kV, káblové prípojky NN/VN, transformátorové stanice, elektroinštalácie technologických zariadení a liniek, motorové pohony v priemysle, svetelné a zásuvkové rozvody či elektrické vykurovanie. Kde všade majú slaboprúdové rozvody svoje uplatnenie a opodstatnenie? Dá sa povedať, že slaboprúdové rozvody sú využívané takmer všade. Či už ide o rodinný dom, panelák, bytovku alebo administratívnu budovu či výrobnú halu. Používajú sa napríklad pri dátových, televíznych rozvodoch, komunikačných kanáloch, počítačovej sieti, audiovizuálnej technike (FM rádia, LCD televízory, domáce kino), kamerových systémoch alebo protipožiarnej ochrane či zabezpečovacom systéme, jednoducho povedané všade tam, kde je potrebné byť smart. Slaboprúdové inštalácie sa tykajú exteriéru rovnako ako interiéru. Dôležitosť slaboprúdovej kabeláže Slaboprúdové rozvody sú dnes nemenej dôležité, či už pre domácnosť, polyfunkčné objekty alebo do firmy ako tie silnoprúdové. Stávajú sa čoraz viac komplikovanejšími, preto by mala byť ich inštalácia v rukách odborníkov, ktorí dokážu zabezpečiť fundovanú kabeláž a následne aj servis.
Realizácia rozvádzačov
Čítať celý článok
Realizácia rozvádzačov
 • 24.07.2020
 • 0
Pri projekte novostavby rodinného domu, rekonštrukcii domu či bytu, v polyfunkčnej budove, výrobnej hale, obchodných, administratívnych aj reprezentatívnych priestoroch všade je potrebná elektroinštalácia. Bez nej by ťažko pokračovala ďalšia práca a už vôbec nie bežný chod. Na jej začiatku stojí rozvádzač, rozvodnica alebo rozvodná skriňa. Čo je elektrorozvádzač? Jednoducho povedané realizácia rozvádzača predstavuje zdroj elektrickej energie pre každú novovybudovanú stavbu. Každý jeden musí vyhovovať normám (STN EN 61439), spĺňať štandardy energetických spoločností (ZSE, SSE, VSE) a byť certifikovaný. Navyše sa očakáva, že elektrorozvádzač budú kvalitné, bezpečné, nekazové a s dlhou životnosťou, preto je ich realizácia mimoriadne dôležitá. Aké druhy poznáme? Elektromerové rozvádzače sú trojfázové jedno alebo dvojtarifné, nástenné, pilierové alebo zapustené, so zásuvkami či bez, s rôznym počtom modulov, pre jedného alebo viacerých odberateľov. Okrem rozvádzačov, sú dôležité a potrebné rozvádzačové skrine, ističové alebo zásuvkové rozvodnice, poistkové skrine, revízne dvierka, niekde aj stavebné rozvádzače a iné príslušenstvo (napríklad lišty, boxy, rámy, držiaky alebo svorky). Okrem elektromerových rozvádzačov poznáme aj dátové rozvádzače, ktoré sú centrálnym miestom pre kabeláž komunikačných rozvodov. Výber, voľba a realizácia rozvádzačov Realizácia rozvádzačov je u každého klienta iný a môže mať svoje vlastné požiadavky. Mnohé firmy sa špecializujú na návrh, výrobu a realizáciu rozvádzačov podľa individuálnych požiadaviek záujemcu. Samozrejmosťou je následná montáž, kontrola, ich servis a revízia. Dnes už nie je problém dostať sa k rozvádzačom typových skriniek aj atypických skríň na mieru.
Montáž a opravy bleskozvodov
Čítať celý článok
Montáž a opravy bleskozvodov
 • 21.07.2020
 • 0
Všetci poznáme aké môžu byť búrky nebezpečné a čo všetko dokážu spôsobiť. Od materiálnych škôd až po dôsledky na životoch ľudí. Určite je jednoduchšia prevencia aj v prípade stavby rodinného domu. Bleskozvod ľahko ochráni majetok a rodinu pred stále častejšími a nebezpečnými búrkami. Hrozba v podobe blesku Blesk je silný aj keď krátky elektrostatický výboj, s ktorým sa stretávame počas búrky. Väčšina z nich je v oblakoch, ale každý tretí až štvrtý môže udrieť aj do zeme, respektíve do domu, poprípade iného objektu, ktorý mu stojí v ceste. Jeho sila (niekde sa uvádza aj 25 000 A) môže spôsobiť škody na majetku v podobe skratu, odpálenia zásuviek, pokazených spotrebičov a v najhoršom prípade môže vzniknúť aj požiar. Jednotlivé súčasti bleskozvodu Môže sa zdať, že bleskozvod je úplne jednoduchý objekt. Tvorí ho však niekoľko hlavných častí. Dôležitý je uzemňovač, zberacie zariadenie, ktoré tvorí zachytávaciu sústavu na zachytenie bleskov, zvody a skúšobná svorka, ktorá slúži na meranie uzemňovacieho odporu zvodov. Montáž a opravy bleskozvodov Bleskozvod zabezpečí, že blesk neudrie do domu, ktorý mu stojí v ceste, ale stiahne ho do zeme, čím ochráni životy ľudí aj ich vlastníctvo. Montáž a opravy bleskozvodov nie je jednoduchá záležitosť. Bezpodmienečne patrí do rúk odborníkov. Bleskozvody musia spĺňať potrebné normy (STN 62305) a vykonávajú ich elektrikári, ktorý majú potrebné oprávnenie. Samozrejmosťou je, že samotný bleskozvod po inštalácii prechádza revíznou skúškou, následnými pravidelnými revíziami a ich opravy sú zverené do rúk kvalifikovaných elektrikárov. Na bleskozvod je nutné myslieť už pri projekte, hoci jeho montáž je možná aj dodatočne k už existujúcej stavbe.
Inteligentné ovládanie kúrenia
Čítať celý článok
Inteligentné ovládanie kúrenia
 • 16.07.2020
 • 0
Poznáte to, prídete domov v chladnom, sychravom počasí alebo v treskúcom mraze uzimený, po celom dni z práce a jediné na čo myslíte je vychutnať si horúci čaj s vyloženými nohami v teple a pohodlí domova. Ale čo z toho, keď celý deň nebol nik doma a kúrenie bolo vypnuté. Nebudete predsa vytápať prázdny byt či dom a kým sa konečne ohrejú miestnosti aj vy, je už čas ísť spať, kedy je zase vhodnejšia nižšia teplota. Inteligentné ovládanie kúrenia to vyrieši za Vás. Aké sú výhody smart riešenia vytápania Inteligentným ovládaním kúrenia si môžete jednoducho nastaviť teplotu v čase, ktorý Vám vyhovuje. Zároveň si môžete zvoliť rozdielnu teplotu pre jednotlivé izby a to všetko aj na diaľku. Takto máte komfort zaručený. Cieľom je dosiahnuť to, aby bolo kúrenie autonómne a automatické bez toho, aby ste na to museli stále myslieť. Veľkou výhodou, ktorá určite ovplyvňuje rozhodnutie sa pre takýto systém riadenia vytápania je značná úspora za energie. Systém ovládania inteligentného vykurovania Kúrite plynom alebo máte elektrický kotol? Teplo Vám doma sála z klasických radiátorov alebo podlahy? Inteligentne riadiť môžete akýkoľvek systém vykurovania. Inteligentné ovládanie kúrenia je riadené pohodlne a automaticky prostredníctvom vášho telefónu alebo tabletu. Už nemusíte vypínať a následne zapínať radiátory, aby ste ušetrili na energiách. Napríklad na radiátoroch môžete mať nainštalované inteligentné termostatické hlavice alebo pri inom type zasa použiť inteligentný termostat. Prioritne ide o to, aby ste to dokázali ovládať na diaľku. Systém dokáže merať spotrebu energií, ukladať údaje o teplotách a následne vytvárať grafy a štatistiky.