Realizácia rozvádzačov

Realizácia rozvádzačov

Pri projekte novostavby rodinného domu, rekonštrukcii domu či bytu, v polyfunkčnej budove, výrobnej hale, obchodných, administratívnych aj reprezentatívnych priestoroch všade je potrebná elektroinštalácia. Bez nej by ťažko pokračovala ďalšia práca a už vôbec nie bežný chod. Na jej začiatku stojí rozvádzač, rozvodnica alebo rozvodná skriňa.

Čo je elektrorozvádzač?

Jednoducho povedané realizácia rozvádzača predstavuje zdroj elektrickej energie pre každú novovybudovanú stavbu. Každý jeden musí vyhovovať normám (STN EN 61439), spĺňať štandardy energetických spoločností (ZSE, SSE, VSE) a byť certifikovaný. Navyše sa očakáva, že elektrorozvádzač budú kvalitné, bezpečné, nekazové a s dlhou životnosťou, preto je ich realizácia mimoriadne dôležitá.

Aké druhy poznáme?

Elektromerové rozvádzače sú trojfázové jedno alebo dvojtarifné, nástenné, pilierové alebo zapustené, so zásuvkami či bez, s rôznym počtom modulov, pre jedného alebo viacerých odberateľov. Okrem rozvádzačov, sú dôležité a potrebné rozvádzačové skrine, ističové alebo zásuvkové rozvodnice, poistkové skrine, revízne dvierka, niekde aj stavebné rozvádzače a iné príslušenstvo (napríklad lišty, boxy, rámy, držiaky alebo svorky). Okrem elektromerových rozvádzačov poznáme aj dátové rozvádzače, ktoré sú centrálnym miestom pre kabeláž komunikačných rozvodov.

Výber, voľba a realizácia rozvádzačov

Realizácia rozvádzačov je u každého klienta iný a môže mať svoje vlastné požiadavky. Mnohé firmy sa špecializujú na návrh, výrobu a realizáciu rozvádzačov podľa individuálnych požiadaviek záujemcu. Samozrejmosťou je následná montáž, kontrola, ich servis a revízia. Dnes už nie je problém dostať sa k rozvádzačom typových skriniek aj atypických skríň na mieru.