Dolby Atmos

Dolby Atmos

Každý vie, čo je 3D film, ale čo 3D zvuk? Tradičný zvukový systém vytvára realistické efekty vyžarovaním zvuku zo všetkých strán diváka. 3D zvuk to robí a ešte viac: Efektívne využitie zvuku zhora, ako aj presné umiestnenie pohyblivých zvukových objektov v miestnosti, účinne zaplňujú všetky medzery vo zvukovej scéne, ktorú vytvára tradičný systém priestorového zvuku. Výsledkom je skutočne pohlcujúci – a vysoko realistický – zážitok.

Pre tých z vás, ktorí nikdy nepočuli o Dolby Atmos, to neznamená, že ste to vlastne nepočuli. Mnoho kín využíva túto technológiu už niekoľko rokov, takže je pravdepodobné, že už ste atmosféru Dolby Atmos zažili. Novinkou je rozšírenie tejto 3D zvukovej technológie na domáce kiná. Systémy priestorového zvuku s reproduktormi Dolby Atmos spolu so zodpovedajúcimi diskami Blu-ray so zvukovými stopami zmiešanými pre systém Dolby Atmos sú teraz k dispozícii od mnohých výrobcov.

Akým spôsobom Dolby Atmos pracuje?
Na rozdiel od tradičných systémov priestorového zvuku nie je pohyblivý zvukový komponent v systéme Dolby Atmos založený na kanáloch, ale skôr pracuje s takzvanými zvukovými objektmi. V 5.1-kanálovom alebo 7.1-kanálovom systéme je zvuk zmiešaný takým spôsobom, ktorý umožňuje jeho priradenie k 6 alebo 8 dostupným kanálom. Aby sa zvýšil účinok explózie na ľavej strane obrazovky, zvuk by sa jednoducho poslal do reproduktorov na ľavej strane.

Tento systém funguje dobre, ale obmedzuje spôsob zmiešania zvuku, ako aj počet a usporiadanie hardvérových komponentov použitých na jeho prehrávanie. Z tohto dôvodu systémy priestorového zvuku takmer vždy prichádzajú do konfigurácie reproduktorov 5.1 alebo 7.1. Na druhej strane Dolby Atmos je škálovateľný a prispôsobivý systém. Soundtrack zmiešaný pre Dolby Atmos môže pracovať s 8 reproduktormi v 5.1.2. usporiadaní v domácom kine alebo s až 64 samostatnými reproduktormi vo veľkom kine. Na použitie v domácom kine sú však najbežnejšie usporiadania 5.1.2, 5.1.4, 7.1.2 alebo 7.1.4. Čísla sú rozdelené nasledovne: Najprv priestorové reproduktory, potom počet basových reproduktorov (zvyčajne 1) a následne stropné alebo upfirings reproduktory.

Reproduktory Dolby Atmos vo filmových sálach sú nevyhnutne namontované na strop a to je tiež možnosť inštalácie v prípade domácich kín. Diskrétne reproduktory namontované na strope si však vyžadujú dobrú inštaláciu. Našťastie existujú aj ďalšie možnosti, ako napríklad upfiring reproduktory, ktoré môžu byť umiestnené na hornej časti existujúcich predných alebo zadných reproduktorov. Upfiring reproduktory používajú strop ako akustické zrkadlo na odrážanie zvukových vĺn. Preto sa o nich niekedy hovorí ako o rečníkoch Atmosu. Zvuk odrážajúci sa od stropu efektívne umiestňuje zvuky nad diváka / poslucháča, systém, ktorý nielen šetrí čas a nervy, ale funguje veľmi dobre aj akusticky.

Zvukové objekty: Priradenie zvuku priestoru, nie reproduktoru
Použitie zvukových objektov namiesto kanálov dáva systému Dolby Atmos neuveriteľnú mieru flexibility. Zvukový objekt je zvukový prvok, ktorý bol oslobodený od pevného miesta prehrávania. Zvukový objekt je namiesto vyžarovania z predného pravého alebo stredového reproduktora definovaný ako pohyb priestorom alebo ako smerový údaj. Špeciálny renderer v A/V prijímačoch Dolby Atmos používa algoritmus Atmos na správne priradenie zvukových objektov k rôznym dostupným reproduktorom v systéme, čo umožňuje voľne sa pohybovať objektom cez zvukovú scénu.

Je to veľmi odlišné od systému pevných kanálov. Zvukové objekty Dolby Atmos nie sú v nahrávacom štúdiu vopred priradené k diskrétnym kanálom. V prípade Dolby Atmos je príklad, ktorý sme použili pred výbuchom na ľavej strane obrazovky, jednoducho definovaný ako zvukový objekt pochádzajúci z určitej polohy vľavo. Nezáleží na tom, koľko reproduktorov je k dispozícii na ľavej strane: Technológia Dolby Atmos aktivuje reproduktory, ktoré má k dispozícii podľa potreby na dosiahnutie daného efektu. Nezabudnite, že základný priestorový zvuk je stále produkovaný tradičným 5.1 / 7.1 kanálovým nastavením. Tento systém nebol nahradený, iba bol doplnený pridaním dynamickejších zvukových efektov.

Čo potrebujete, aby to fungovalo?
Začnime prijímačmi. Je to tak, že všetky A/V prijímače na dnešnom trhu sú vybavené systémom Dolby Atmos. Existuje dokonca veľká pravdepodobnosť, že o niečo staršie verzie už obsahujú nový firmvér, ktorý umožňuje prehrávanie Dolby Atmos, napr. A/V prijímače od Onkyo uvedené na trh začiatkom roku 2014 (TX-NR636, TX-NR737 a TX-NR838). Spoločnosť Yamaha nedávno oznámila, že prostredníctvom aktualizácie firmveru urobí z radu starších zariadení (od roku 2014) kompatibilné so systémom Dolby Atmos . Je to však možné iba preto, že spoločnosť Yamaha predvídala a predinštalovala procesori Dolby Atmos v týchto systémoch. Modely, ktoré predchádzajú roku 2014, však s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú schopné podporovať tento štandard, čo znamená, že je potrebný nový A/V prijímač.

Dobrou správou pre všetkých, ktorí sú spokojní so svojim súčasným systémom reproduktorov, ale nevadí vám prechod na novú technológiu, je to, že prijímače Dolby Atmos sa môžu používať so štandardnými systémami priestorového zvuku. Systém môže byť potom doplnený o prídavné moduly, ako napríklad prídavné stropné alebo upfiring reproduktory Dolby Atmos. Pre tých, ktorí hľadajú nový systém domáceho kina, stojí za zváženie zvážiť kúpu  systému priestorového zvuku s Dolby Atmos.

Rovnako ako existujúci systém možno upgradovať na Dolby Atmos, systém Dolby Atmos je tiež spätne kompatibilný a dá sa tiež použiť na prehrávanie štandardných signálov domáceho kina. To by však malo byť čoraz zbytočné, keďže sa na Blu-ray vydáva stále viac filmov so zvukovými stopami Dolby Atmos. Prvý film, ktorý vyšiel na Blu-ray kódovaní pre Dolby Atmos, bol Transformers 4, ktorý bol uvedený na trh 30. septembra 2014. Odvtedy sa počet filmov dostupných v tomto formáte zvýšil na dosť veľké množstvo a zahŕňa Mad Max: Fury Road, American Sniper a pixely.  Mnoho streamingových služieb ponúka aj filmy so zvukovými stopami Dolby Atmos.

Zvyšuje sa aj rozsah systémov reproduktorov priestorového zvuku vybavených pre Dolby Atmos. V súčasnosti pracuje na konštrukcii reproduktorov Dolby Atmos takmer každý výrobca systémov domáceho kina.

Revolučný spôsob, ako zažiť domáce kino
V súčasnosti vyzerá Dolby Atmos ako nový štandard zvuku domáceho kina. Jedným z dôvodov súčasného širokého prijatia normy je úspešný vývoj upfiring reproduktorov schopných vytvárať cielené pohyblivé audio zhora.  Jedným z vzrušujúcich aspektov rozšíreného nasadenia Dolby Atmos je priestor pre kreativitu, ktorý otvára zvukovým dizajnérom. Namiesto pridelenia zvukov 6 alebo 8 presne definovaným kanálom môžu byť efekty slobodnejšie distribuované pre zvukové stopy, ktoré dosahujú najlepšiu kvalitu obrazu a zvuku, pokiaľ ide o dynamiku, jasnosť a hyperreálnosť.