Možnosti zárobku na internete

Možnosti zárobku na internete

Na internete nájdete množstvo spôsobov ako zaručene „zbohatnúť“ a ako sa z vás stane milionár bez námahy. My sa ale pozrieme na niekoľko reálnych spôsobov, ako si môže každý jeden človek pri troške námahy a šikovnosti na internete privyrobiť. Žiadne reklamné maily či bezhlavé klikanie na reklamy bez poriadnej odmeny. Ak chcete zarábať na internete efektívne, prinášame vám niekoľko tipov.

Freelance písanie, copywriting

Ak ste obratný v používaní slovnej zásoby, ovládate gramatiku, tak potom je toto ideálna príležitosť pre vás. Písaním článkov, popisov produktov, či iných textov si môžete privyrobiť v priemere od 2€ do 10€ za článok, v závislosti od dĺžky spracovaného textu. Ľudia, firmy, e-shopy, všetci z času na čas potrebujú niečo napísať a niektorí za to celkom slušne platia. Využite váš talent naplno a zarábajte si klávesnicou. Svoj talent copywritera môžete ponúkať na rôznych portáloch alebo cez agentúry.

Ghostwriting

Ghostwriter je človek, ktorý píše na prenájom. Výsledný produkt (článok, e-book, blog, kinha…) je potom distribuovaný anonymne alebo pod menom zadávateľa. Dielo aj autorské práva v tomto prípade patria zadávateľovi, čo vyplýva zo zmluvy medzi zadávateľom a ghostwriterom. Rozdiel medzi ghostwriterom a copywriterom je v tom, že zatiaľčo copywriter sa venuje zväčša predajným článkom, PR, anchor textom a podobne, ghostwriter zapadá skôr do reálnej literárnej činnosti. A navyše, ako bolo spomenuté, ghostwriter zostáva v anonymite.

Vypĺňanie prieskumov

Mnohé firmy pri vývoji produktov alebo pred zavedením nového produktu na trh platia agentúram za prieskumy, aby tak mohli lepšie pochopiť názory a potreby zákazníkov. A práve tieto agentúry platia vám. Niekoľko stránok funguje aj na Slovensku, zarobiť však môžete viac na zahraničných stránkach ako napríklad mobrog.com. Odmenou sú vám buď peniaze v priemere 1€ – 5€ prípadne body, za ktoré si kupujete odmeny ponúkané jednotlivými portálmi.

Social marketing

Cieľom social marketingu je aktívne osloviť potenciálnych zákazníkov pomocou sociálnych sietí. Mnohé spoločnosti si na túto prácu najímajú ľudí, ktorí sa starajú o social marketing jednotlivo alebo komplexne. Ak si napríklad veľmi dobre rozumiete s facebookom, môžete si úspešne privyrobiť ako facebook manažér. Áno, spoločnosti naozaj platia za to, že sa staráte o ich stránky na facebooku. Pridávate statusy, odpovedáte na komentáre, spravujete súťaže atď. Ak ste v tomto smere naozaj dobrý a nájdete si zopár stránok, o ktoré sa budete starať, môžete si slušne privyrobiť. V závislosti od náročnosti sa pohybujú odmeny aj v rozsahu 50€ za stránku a mesiac. Rovnako v závislosti od vašej šikovnosti môžete spravovať ostatné siete, o ktoré majú zákazníci záujem (Twitter, Instagram, Linkedin, Badoo, Google+…).

Affiliate marketing

Ide o formu zárobku, kedy služba/produkt affiliate inzerenta  je predávaný prostredníctvom vás ako affiliate partnera, pomocou vašej webovej stránky. Vy nič nepredávate, nič neponúkate iba poskytujete priestor pre inzerciu affiliate inzerentov. Inzerent si na  internete vyberie jeden z affiliate programov prípadne affiliate siete. Zaregistruje sa a vyberie si vhodnú kampaň. Na partnerských weboch sú potom umiestnené linky či bannery odkazujúce na jeho produkt/službu. Každý link je ako tzv. refferal link. Je to teda jedinečný link na základe ktorého potom affiliate manager vie, komu je potrebné pripísať odmenu za preklik. Ak sú teda takéto prekliky uskutočňované cez vašu stránku, produkujete zisk.

PPV reklamné systémy

Pay per view reklamný model, ako z názvu vyplýva je systém, kedy vy ako publisher reklamy na vašej stránke získavate provízie už len za samotné zobrazenie reklamy. V súčasnosti je tento model na ústupe a inzerenti aj publisheri uprednostňujú skôr Pay Per Click a Pay Per Action systémy.

PPC reklamné systémy

Pay per click alebo platba za kliknutie je dnes asi najvyužívanejším systémom zarábania si uverejňovaním reklám na vašom webe. Základom je vytvoriť si úspešnú stránku, na ktorú reálne chodia ľudia ako tí, ktorí možno kliknú na zobrazenú reklamu. Vy ako publisher sa zaregistrujete u spoločnosti, ktorá takýto program ponúka, na svojom webe zverejníte reklamné jednotky, na ktoré sú potom umiestňované reklamy. Ak reklamy návštevníkov vášho webu upútajú a kliknú na ne, máte z toho províziu.

PPA reklamné systémy

Pay per action  alebo kliknutie za akciu je vpodstate affiliate systémom. Rozlišujeme najmä PPL – Pay Per Lead, platba za registráciu. Ak sa prostredníctvom refferal linku z vašej stránky niekto u inzerenta registruje, máte z toho províziu. PPS systém – Pay Per Sale, systém, pri ktorom zarábate, ak prostredníctvom linku z vašej stránky niekto u inzerenta nakúpi. Vy máte potom podiel zo zisku v rozsahu 3 – 50 percent.

Remarketing

Je to vpodstate druh PCP reklamy, ktorý je cielený na užívateľa, ktorý propagovaný web už navštívil. Na váš web si pridáte špeciálný kód a reklamný systém sy používateľa pomocou cookies zapamätá. Všeobecne platí, že remarketing má väčšiu účinnosť ako klasická PPC reklama. To znamená väčšiu pravdepodobnosť zisku ako pre inzerenta, tak aj pre vás ako publishera takejto reklamy.

SEO optimalizácia stránok

Trochu šikovnosti a skúsenosti vám môže priniesť celkom slušný zárobok aj pomocou SEO – Search Engine Optimalization. Je to teda optimalizácia stránok pre vyhľadávače. Jedná sa o súbor postupov, ktorých výsledkom je čo najvyššia pozícia stránky pri vyhľadávaní. Úspešný obchodník sa dnes bez SEO nezaobíde, preto sú SEO služby v súčasnosti veľmi využívané. Ak sa vyznáte v nastaveniach Google Analytics, Google Webmaster Tools, analýze kľúčových slov, nie sú vám cudzie pojmy On page SEO a Off page SEO, tak smelo do toho.

Ťaženie kryptomien

Systém, ktorý si vyžiada vysoké počiatočné investície, nakoľko ťažba digitálnej meny je náročná na výpočtový potenciál počítača. Ak to teda myslíte s ťažením kryptomien vážne, budete potrebovať počítač, ktorý je omnoho výkonnejší ako väčšina komerčne dostupných zostáv. Ide o to, že poskytnete časť výkonu svojho počítača pre výpočtové úkony, ktoré kontrolujú transakcie s kryptomenou a za tento priestor vami poskytnutý dostávate odmenu v podobe kryptomeny, teda „ťažíte“ ju.

Fotobanky

Nemusíte mať nevyhnutne profesionálnu techniku, avšak chce to fotiť, fotiť a ešte raz fotiť. Na internete nájdete množstvo fotobánk, kde si môžete vytvoriť konto a pridávať fotky, ktoré si záujemcovia od vás kúpia. Šanca ale nie je príliš veľká, preto musíte naozaj veľa, veľa fotiť a pridávať fotky do fotobanky. Následnú odmenu si potom zväčša 50/50 rozdelíte s portálom.